W szkoleW szkoleW szkole

IMG_0243 (1).jpg
IMG_0241 (1).jpg
IMG_0240.jpg

W pierwszym tygodniu października gościliśmy w naszej szkole grupę młodzieży z Mohylewa na Białorusi. Goście chodzili z naszymi uczniami na lekcje a popołudnia spędzali rozrywkowo.

Lekcje bardzo się podobały:) Rozrywkowe popołudnia to wizyta w Hulakula i kręgle, wizyta w Centrum Nauki Kopernik, zajęcia sportowe, Muzeum Chopina.

Spragnieni kultury wysokiej uczniowie z Białorusi sami obejrzeli wystawy Muzeum Narodowego, sami również pojechali na Powązki i na Starówkę.

W piątek, 4 października zaśpiewali na Solcu białoruskie pieśni.

Sobotę - 5 października spędzili z rodzinami, goszczącymi ich w swoich domach.

W niedzielę rano wrócili do domu, do Mohylewa.

In the first week of October we hosted in our school a group of young people from Mogilev in Belarus. The guests attended classes and spent the afternoons entertainingly. They really enjoyed the lessons:) Entertaining afternoons included a visit to Hulakula and bowling, a visit to the Copernicus Science Center, sports activities, the Chopin Museum.

Craving for high culture, students from Belarus saw the exhibitions of the National Museum themselves, and went to Powązki cemetery and the Old Town.

On Friday, October 4 they sang Belarusian songs on Solec.

They spent Saturday  - October 5 with families who host them in their homes.

On Sunday morning they returned home to Mogilev.