Nasze liceumNasze liceumNasze liceum

Nasze liceum

W 2014 roku obchodziliśmy 25-lecie!

 

Uroczystość odbyła się 14 listopada. Zapraszamy do lektury pamiątkowej relacji z tego wydarzenia!

 

Rozpoczęliśmy kolejne ćwierćwiecze naszej historii. Rozpoczęliśmy wyjątkowo, wykładem dostojnego gościa - pana profesora Henryka Samsonowicza. Co, oprócz samej osoby pierwszego ministra edukacji w Trzeciej Rzeczypospolitej jest tak wyjątkowe? To, że pan profesor otwierał nasz pierwszy rok szkolny - 1 września 1989 roku.

O tym, że będzie się coś działo wiadomo było od rana. Najpierw szkołę poruszyła obecność całego gimnazjum: rozpoczęcie gry miejskiej poprzedziło odśpiewanie na patio hymnu narodowego. Kolejne godziny zajęła dekoracja sali i szkolnych korytarzy setkami pamiątkowych zdjęć (postaramy się choć część z nich umieścić w stosownej galerii). A od siedemnastej tłum zaczął przybywać. Setki gości, w tym absolwenci z pierwszych lat - ci, którzy zdawali maturę w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. O 17:30 oficjalne uroczystości poprzedził absolwencki turniej rzutów do kosza; imprezę zaczęliśmy o 18.

Owacją przywitano profesora Samsonowicza, który opowiadał zebranym o pytaniach stojących przed Europą - pytaniach z jej przeszłości i pytaniach sięgających daleko w przyszłość. Występowali nauczyciele dawni i obecni, w tym pierwszy dyrektor 2SLO - Aureliusz Leżeński. W obecności przedstawicieli zarządu głównego Społecznego Towarzystwa Oświatowego wręczone zostały odznaczenia dla siedmiu nestorów, pracujących w szkole od samego (lub prawie samego) początku.

A potem działo się jeszcze dużo: był pokaz filmów, kreatywny happening i oczywiście tort. Impreza skończyła się koncertem, długo po 22. Oddajmy głos uczennicy, Hani Mazurek z klasy 2a liceum:
 

Dnia 14 listopada po uroczystości rozpoczynającej obchody 25-lecia naszej szkoły, nadszedł czas na oczekiwaną przez wielu z nas niespodziankę. Ci, którym udało się zdobyć bilety, spotkali się w sali gimnastycznej, gdzie miał odbyć się happening.

Pan Jan Skrzypek w skrócie opowiedział nam czym będziemy się zajmować: mieliśmy za zadanie stworzyć konstrukcję, która miała na celu odsłonić oczekiwany tort. Szybko zrobiliśmy miejsce na sali, które potrzebne było do rozgrzewki umysłowej. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na cztery zespoły 6 – 7 osobowe. Każda grupa miała za zadanie stworzyć fragment konstrukcji i uwzględnić w nim co najmniej trzy nośniki energii. Po połączeniu czterech kawałków, miało powstać narzędzie do odsłonięcia kurtyny. Mieliśmy na całość półtorej godziny i wszyscy świetnie się bawili. Mieliśmy mnóstwo narzędzi do pracy: balony, bule, piłki golfowe, metalowe rury itp. Każda grupa zmieściła się w czasie i wykonała swoje zadanie na medal. Kiedy w sali zebrało się więcej osób, nasza maszyna poszła w ruch i na końcu odsłoniła zasłonę. 

 

Tort wjechał na środek sali i zostało wystrzelone konfetti. Po torcie, przyszedł czas na występy muzyczne. Pierwszym artystą na scenie była Weronika Utri (prywatnie córka naszej nauczycielki od angielskiego, pani Joanny Utri). Zaśpiewała i zagrała na gitarze trzy piosenki, w tym te pochodzące z repertuaru Taylor Swift i Coldplay. Potem na scenę weszła nasza absolwentka Ola Woźniak, która zagrała i zaśpiewała swoje utwory, wprowadzając nas w nostalgiczny nastrój. Na zakończenie całej uroczystości wystąpił pan Maciej Mościcki, który rozweselił całą widownię wykonując utwór „Dwójka da się lubić”.

Poniżej publikujemy jeszcze więcej zdjęć z obchodów 25-lecia:

Pojawia się pytanie: co dalej?

Kolejne ćwierć wieku, oby równie szczęśliwe. Na marginesie: tak, kolejne ćwierć wieku minie w 2039 roku. Prosimy zanotować sobie w kalendarzykach czas na imprezę!