Nasze liceumNasze liceumNasze liceum

Nasze liceum

Jak powstało nasze liceum

 

Historia zaczęła się w 1987 roku. Wtedy to powstało Społeczne Towarzystwo Oświatowe, wokół którego skupili się rodzice i nauczyciele, którzy chcieli budować alternatywne szkoły – otwarte, przyjazne, pomysłowe, inne niż w państwowym systemie.

Przy UW odbywało się seminarium na temat budowania autorskiego programu nauczania. W 1989 r. już można było zakładać niepubliczne szkoły. Wtedy powstało 1. Społeczne LO, tzw. „Jedynka”. A ponieważ chętnych rodziców i uczniów było więcej, zapadła decyzja  - zakładamy „Dwójkę”!

57 uczniów, kilkunastu nauczycieli – w większości bez doświadczenia pedagogicznego, za to z wielką pasją, wśród nich aż 7 psychologów! Na czele dyrektor, Aureliusz Leżeński – młody, z wizją i zapałem. Jak zbudować szkołę, nie mając pieniędzy, lokalu, tylko dużo pomysłów i dobrych chęci? To było możliwe chyba tylko w 1989! Budynek przy Nowowiejskiej wskazał nam nowy minister edukacji – stał pusty i w połowie zalany. Tu jest do dziś Nasza Szkoła!

Renomowana, niepubliczna, dobra, niepokorna, wciąż pełna pomysłów i wciąż na nowo wymyślana – przecież świat się zmienia! Wciąż wierna swoim tradycjom – dialogu z uczniami i rodzicami, szacunku dla indywidualności, tolerancji dla inności – przecież warto być wiernym! Wciąż wyrastająca z idei antypedagogiki – bo chodzi o to, żeby uczniowie i nauczyciele czuli się w szkole dobrze - wtedy mogą (się) naprawdę uczyć.

„Dwójka” jest jedną z najstarszych szkół niepublicznych w Polsce. Tu powstawały standardy nowoczesnej edukacji, tj. podmiotowość ucznia, indywidualizacja nauczania, różnorodność ofert edukacyjnych – bo ludzie są różni i nie wszystko musi być takie samo dla wszystkich. Teraz większość z tych pomysłów stopniowo zyskuje status kierunków reform w oświacie publicznej. Jesteśmy dumni! Wyprzedziliśmy czas! Będziemy robić to dalej!